Jací pavouci žijí v ČR?

  • Date: 16 února, 2023
  • Čas K Přečtení: 4 min.

Jací pavouci žijí v ČR? Je to otázka, na kterou můžeme odpovědět, že v České republice je více než tisíc druhů pavouků. Některé z nich jsou obyčejné a odolné, jiné jsou velmi vzácné a vyžadují zvláštní péči. Pavoukové druhy se liší ve velikosti, barvě a chování. Některé z nich jsou přátelské, zatímco jiné mohou být agresivní. Někteří z nich jsou velmi dobří lovci a mohou být užitečnými společníky v naší zahradě.

Jací pavouci žijí v České republice?

V České republice žije mnoho druhů pavouků, které se liší velikostí, barvou i chováním. Někteří z nich mohou být pro člověka nebezpeční, ale většinou se jedná o druhy, které jsou v naší zemi běžné a nezpůsobují žádné zdravotní riziko.

Klasifikace pavouků

Pavouci (Araneae) jsou druhem hmyzu, který se řadí do skupiny štítných členovců. Jsou dva hlavní typy pavouků – pavouci s prstencovou tělnicí a pavouci s válcovitou tělnicí. Prstencovci jsou nejčastějším druhem v České republice, zatímco válcoví jsou méně běžní. Pavouci jsou také rozděleni do několika druhů podle jejich způsobu lovu – lovci, věšáci, vláknožijci a další.

Pavouci v České republice

V České republice žije asi 1000 druhů pavouků. Nejčastěji se vyskytují prstencovci, kteří tvoří asi 80 % všech pavouků. Mezi nejběžnější druhy patří:

  • Václavík obecný (Araneus diadematus)
  • Královský pavouk (Araneus regius)
  • Sviluška lesní (Linyphia triangulata)
  • Černý pavouk (Tegenaria atrica)
  • Václavík obecný (Araneus diadematus)

Většina pavouků se vyskytuje v lese a na loukách, ale někteří druhy se také vyskytují v městských oblastech. Někteří z nich dokonce žijí v našich domovech.

Chování pavouků

Pavouci jsou zvířata, která se živí hmyzem, a proto se nachází v blízkosti hmyzích úkrytů. Mohou se také pohybovat po zemi nebo na stromech a keřích. Někteří pavouci mají schopnost plazit se a skákat na větší vzdálenosti. Někteří dokonce vytvářejí sítě, aby lovili hmyz.

Pavouci se obecně živí malými hmyzími druhy, ale někteří se živí i většími hmyzími druhy, jako jsou mouchy a červi. Někteří pavouci mají schopnost otrávit své kořisti, aby ji mohli snáze ulovit.

Nebezpečí pavouků

Většina pavouků v České republice nezpůsobuje žádné nebezpečí pro člověka. Někteří z nich však mohou být pro člověka nebezpeční, například vosí pavouk (Latrodectus tredecimguttatus) a černý pavouk (Tegenaria atrica). Oba tyto druhy mají jedovaté žihadlo a jejich jed může způsobit svědění, otoky a dokonce i anafylaktický šok.

Přestože tyto druhy mohou být pro člověka nebezpečné, nejsou obecně považovány za agresivní. Spíše se vyhýbají lidem a vyhledávají místa, kde se mohou skrýt.

**Běžné mýty o jakých pavoucích žijí v České republice**

Mýtus 1: Všichni pavouci v České republice jsou jedovatí.

Fakt: Většina pavouků v ČR není jedovatá. Pouze několik druhů je jedovatých a nejsou nebezpečné pro člověka.

Mýtus 2: Pavouci v ČR jsou velmi agresivní.

Fakt: Pavouci v ČR jsou obecně mírumilovní. Pamatujte, že pavouci jsou skromná stvoření a jejich agresivita je obvykle reakcí na strach nebo ohrožení.

Mýtus 3: Pavouci v ČR jsou všichni stejní.

Fakt: Existuje více než 500 druhů pavouků v ČR, což znamená, že každý druh má své vlastní znaky. Toto množství druhů zahrnuje velkou škálu velikostí, barvy a tvaru pavouků.

Často Kladené Otázky

Kolik druhů jacích pavouků žije v ČR?

V ČR žije okolo 300 druhů jacích pavouků.

Jsou jací pavouci v ČR nebezpeční?

Většina druhů jacích pavouků v ČR není pro člověka nebezpečná. Některé druhy mohou způsobit mírné alergické reakce, ale jsou extrémně vzácné.

Závěrem

V České republice žije asi 1000 druhů pavouků, z toho se 80 % tvoří prstencovci. Mezi nejběžnější druhy patří Václavík obecný, Královský pavouk, Sviluška lesní a Černý pavouk. Pavouci se živí malými hmyzími druhy a někteří mají schopnost otrávit svou kořist. Většinou jsou pavouci pro člověka neškodní, ale některé druhy, jako je například vosí pavouk, mohou být nebezpeční. Je důležité si jejich přítomnost všímat a vyvarovat se jim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Jak si hrát s miminkem ve věku 3 měsíce: Vyzkoušejte tyto hravé aktivity

Previous Post

Jak si hrát s miminkem ve věku 3 měsíce: Vyzkoušejte tyto hravé aktivity

Next Post

Vyznam snu pes | Známe Skrytý Význam!

Vyznam snu pes | Známe Skrytý Význam!
VYZKOUŠEJTE HOŘČÍK
TRÁPÍ VÁS SPÁNEK?
Probuďte se svěží a odpočatí díky magnéziu pro lepší spánek. Použijte promo kód "DOBRYSPANEK" a získejte slevu 10%!